Hit enter after type your search item

TARIQ KHAN İLE HUKUKTA EĞİTİM VE KARİYER

/

Tariq Khan, 40 yaş altı en genç BW (Business World) Legal 40, 2020’da bulundu ve aynı zamanda Fortune 500 (Hindistan) dergisinde (2017-2018 Özel Sayısı) en çok satan “On the Rise” kitabının yazarı olarak yer aldı. Yurt içi barolar, hukuk fakülteleri, diğer kuruluşlar arasında alternatif uyuşmazlık çözüm merkezleri tarafından çeşitli hukuk konferanslarında ve etkinliklerinde sık sık konuşmaya davet edilmektedir. Son altı yıldır Hindistan’ın önde gelen hukuk okullarından bazılarında misafir öğretim üyesi olarak tahkim dersleri vermektedir. Aynı zamanda çeşitli dergilerde, dergilerde ve popüler hukuk haber sitelerinde 50’den fazla yayını bulunan bir yazar ve köşe yazarıdır.

1- Size göre, üniversitenin ilk yıllarında olan bir hukuk öğrencisinin ideal gelişimi nedir ve becerilerini geliştirmek için ne yapmalıdır?

Sizlere tavsiyem, etrafınızdaki tüm olumsuzluklardan kurtulmanız olacaktır, hayatımızdaki bazı insanlar sürekli bizi yavaşlatmaya çalışan bir çapa gibi davranırlar, onlardan kurtulun. Anı yaşayın ve geleceği planlayın çünkü geçmişteki olumsuzlukların/hoş olmayan anıların yükünü taşıyorsanız ve onları hatırlıyorsanız, düşüşünüz kaçınılmazdır. En büyük başarıların, başarısız olma özgürlüğüne sahip olmaktan ve zihninizi engelde değil, hedefte tutmaktan geldiğini daima hatırlayın. Unutmayın, başarı en iyi intikamdır.

Okumak kesinlikle yardımcı olur! Boş zamanlarımda hukuk efsanelerinin konuşmalarını/videolarını izliyorum, onlardan öğreniyorum ve makale yazmama yardımcı olan, aynı zamanda hukuk bilgimi geliştiren, geniş bir kelime hazinesine sahip olan rol modelim asırlık Yargıç Krishna Iyer ‘in kararlarını okuyorum. Ek olarak hukuktaki son gelişmelerle kendinizi güncel tutun. Bunu hukuki haber sitelerini takip ederek kolayca yapılabilirsiniz.

Ayrıca, “Münazara” hukuk öğrencilerinin ufkunu genişletir; onlara öğrenebilecekleri, gelişebilecekleri, yeni ortamlarda çalışabilecekleri ve elbette seyahat edebilecekleri ve yeni insanlarla tanışabilecekleri bir platform sağlar. Hukuk öğrencilerine ilk elden avukat olma bilgisini veren, en zenginleştirici aktivitedir. Hukuk öğrencilerinin söylemlerini ve araştırma becerilerini geliştirmeleri için bir platformdur. Stajlar da sizi daha iyi bir profesyonel yapmada çok hayati bir rol oynar. Bir diğer önemli husus ise güçlü bir CV oluşturmaktır. Bir öğrencinin belirli bir hukuk alanına odaklanarak uzmanlığını vurgulayan iyi hazırlanmış bir özgeçmiş, hukuk firmalarını etkiler. Etkili bir ön yazı da önemli bir rol oynar.

2- Kariyer yolunuzda akademik olarak sizi nelerin etkilediğinden bahseder misiniz?

Memleketimden Yeni Delhi’ye taşındığımda bazı sorunlar yaşadım, özellikle İngilizce’ ye hâkim olmadığım için çeşitli sorunlarla karşılaştım. Lisedeyken -derslerin hiçbirine ilgim olmamasına rağmen- mühendis olmak için fen bilimleri okudum; bu nedenle okulda ve giriş sınavlarında iyi performans gösteremedim. Korkunç okul puanlarıyla, yarı zamanlı işleri araştırmaya başladım. İşte o zamanlarda babam bana hukuk okumamı önerdi. Sahne korkum olduğu ve İngilizce’ ye fazla hâkim olmadığım için hukuk mesleğini kariyer olarak takip etmeye hevesli değildim. Buna rağmen zorlu ekonomik koşulların ortasında ve 18 yaşında Jamia Millia Islamia Hukuk Fakültesi’ne gönülsüzce katıldım. Kendimi aşmak için, münazaralara ve diğer müfredat etkinliklerine katıldım ve sonunda üniversitemin Edebiyat ve Münazara Derneği’nin toplantı organizatörü oldum.

Coşku dünyayı hareket ettirir. Mütevazı bir geçmişe sahip olduğumdan, ileri gelen hukuk okullarında okuyan değil de ilk nesil avukatlar olan diğer öğrencilere örnek olmak istedim. Daha fazlasını öğrenerek ve daha fazlasını yaparak başkalarına ilham vermek çabam oldu. Hayatıma hedefler koyarken zamanın değerini anladım ve her gün hedefim için çalıştım. Her başarı beni daha iyisini yapmaya ve bir sonraki hedefi belirlemeye motive etti. Enerjim en büyük itici gücüm oldu ve her zaman kendimi aşmak, büyümek ve bilgimi artırmak için çabaladım.

3- Üniversite yıllarınıza geri dönme şansınız olsaydı değiştirmek istediğiniz bir şey olur muydu?

Jamia Milia Islamia’da Oxford Price Media Moot Court Yarışması’na katılma fırsatı buldum ve takımım Güney Doğu Asya’nın en iyi on ikinci takımı oldu. Bu Jamia’nın Oxford Price Media International Moot’a ilk katılışıydı. Ben üniversitede hevesli bir münazaracıydım ve çeşitli ulusal münazara yarışmalarını kazandım. Üniversitenin münazara kulübünün başkanı olarak, ilk Jamia Ulusal Parlamento Münazarasını organize ettim ve ayrıca Staj ve Yerleştirme Komitesi koordinatörü olarak çalıştım. Birçok farklı aktivitenin üstüne düşmeyi denedim ve bu nedenle hukuk fakültesi yolculuğumdan çok şey öğrendim, ki buna minnettarım. Ancak; fırsatım olsaydı, zamanda geri dönmek ve bazı uluslararası yayınlar yapmak ve ayrıca hukuk firmalarında bazı uluslararası stajlar yapmak isterdim. Çünkü; bu bana mahrum kaldığım uluslararası bir imaj verirdi.

4- LinkedIn, hukuk sektöründe büyük önem taşımakta. Çoğu kişi network ağını LinkedIn aracılığıyla kuruyor. Hukuk öğrencilerine LinkedIn’i kullanırken network ağlarını geliştirmeleri için ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Yaklaşık 12.000 takipçisi olan bir “LinkedIn” profiline sahip olmak, beni sadece Hindistan’dan değil, Singapur, Hong Kong, Birleşik Krallık, BAE, ABD, Almanya ve Fransa dahil olmak üzere dünyanın her yerinden profesyonellerle buluşturuyor. Hukuk okuyan öğrenciler veya yeni mezun olanlar için sık sık yasal güncellemeler ve motivasyon yazıları yayınlıyorum ve platformda ders videoları da paylaşıyorum. COVID karantinası sırasında, yeni kurulan şirketler, bürokratlar ve öğrenciler de dahil olmak üzere farklı gruplara hukukun çeşitli yönleriyle ilgili web seminerleri sunarak ve aynısını LinkedIn’de paylaşarak ağımı koruma ve büyütme konusunda aktiftim. LinkedIn’in yalnızca güçlü bir ağ ortamı değil, aynı zamanda vizyonu ifade etmeyi sağlayan bir platform olduğuna da inanıyorum. Paylaştığım herhangi bir gönderinin ardındaki amaç, olumlu bir değişiklik getirmek ve diğerlerini özellikle istihdamın tüm zaman boyunca düşüşte olduğu bu korkunç COVID zamanlarında daha iyisini yapmaya teşvik etmektir.  Dünya çapında yaklaşık 50000 görüntülemeye ulaşan gönderilerim büyük beğeni topladı ve aynı şekilde ben de çok takdir edildim.

Her gün gelen kutum, kariyerlerinde bir çıkmazda olduğunu düşünen meraklı genç beyinlerden gelen mesajlarla dolup taşıyor. Bana ulaşan herkese yardım etmek ve elimden geldiğince onlara rehberlik etmek için çabaladım ve bunun sonucunda birçoğu iş, staj veya hayattaki hedeflerine ulaşmayı başardı. Bu şekilde bir değişiklik yaptığımı ve topluma katkıda bulunduğumu hissediyorum. Çünkü sonuçta başkaları için yaşanmayan hayatın bir anlamı yok. Öğrenciler bunu etkili bir ağ oluşturma aracı olarak kullanmalı ve aynı zamanda sektör uzmanlarından çok ihtiyaç duydukları ilgiyi onlara verecek iyi bir içerik yayınlamalıdır.

5- Birçok öğrenci hiçbir iş tecrübesi olmadan hukuk stajına başlıyor. Bu zorlu süreçte birçoğu stres ve kaygı bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşıyor. İş hayatının gençler üzerindeki bu etkisinin azalması için ne tür önerilerde bulunursunuz?

Tutku bir hapishane olduğunda, kurtulamazsın. Kendi adıma konuşmak gerekirse, zaman buldukça hobim olan seyahatin peşinden gidiyorum. Ben bir Epikür’üm ve seyahat etmeyi çok seviyorum. Gün içerisinde kendinize bir saat bile ayırmak, gevşemenize ve enerjik hissetmenize yardımcı olabilir. Kendinize ayırdığınız “Ben” zamanında, sizi en mutlu eden şeyi yapmaya bağlı kalın; spor salonuna gitmek, parkta yürüyüş yapmak, kimse izlemiyormuş gibi dans etmek, evcil bir hayvanla oynamak veya sadece arkadaşlarınızla dışarı çıkmak ve en önemlisi de aile ile vakit geçirmek!

6- Hukuk gelişen teknolojiye ayak uydurarak onunla birlikte gelişim gösteriyor. Fikri mülkiyet hukuku, kişisel verilerin korunması hukuku, bilişim hukuku gibi alanlar son yıllarda ön plana çıkıyor. Hukukun geleceği ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz?

Teknolojinin ve diğer yönlerin hukukta da birçok değişiklik getireceğini hissediyorum. Hukukçuların teknolojiye ayak uydurmaları ve bu alandaki uzmanlıklarını araştırma ve analiz yoluyla inşa etmeleri önemlidir, çünkü nihayetinde teknoloji, mahkemelerde de değişimin habercisi olacaktır. Mahkemeler sanal hale geldiğinde bu değişikliğin gerçekleştiğini gördük. Adaletin ve hukukun geleceği de teknolojiden etkilenecektir. Avukat ve hakimlerin teknolojik olarak donanımlı olmaları gerekecek ve adaletin sağlanması sisteminde yapay zekâ önemli bir rol oynayacaktır.

This div height required for enabling the sticky sidebar