Hit enter after type your search item

FLÖRT ŞİDDETİ NEDİR?

/

Yazar: Feyza Betül TURAN

Hepimiz ilişkilerimizde özellikle romantik ilişkilerimizde bazı sorunlar yaşarız. Bu tüm ilişkilerin beraberinde getirdiği olağan ve normal süreçlerdir. Tüm bu çatışmalar ve görüş ayrılıkları ya da sorunlar sonrasında veya öncesinde romantik ve duygusal ilişkide bulunduğumuz partnerlerimizin verdiği tepkiler normal olmayabiliyor ve bir ilişki içerisindeyken bunu görmemiz zorlaşabiliyor. Örneğin; partnerimiz bir tartışma esnasında hakaret ya da küfür etmesi psikolojik şiddetin bir göstergesiyken şiddetin sadece fiziksel olduğunu düşünüp bunu rafa kaldırıyorsak, ya da kız arkadaşlarımızla akşam eğlenmeye çıktığımızda güvenmeyip mutlaka karşı cins var beni kandırıyorsun diyerek bizi ilk fırsatta görüntülü aramasını göz ardı ediyorsak, kimlerle arkadaş olup olmayacağımıza karar veriyor sosyal medya hesaplarımızın şifresini istiyor ve bunu bizi çok sevdiğinden yaptığını düşünüyorsak, şiddetin sadece fiziksel değil fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal ve dijital türlerinin olduğunun farkına varmalı ve ilişkimizde bu ipuçlarını yakaladığımız anda ilişkimizin güvenli olup olmadığını öğrenmeli ve kendimizi şiddetten korumalıyız.

Öncelikle partnerimizin toplumsal cinsiyetle ilgili düşüncelerine bakmalı ve kadınların hangi meslekleri yapıp yapamayacağı konusunda görüşleri var ve cinsiyetçi söylemlerde bulunuyor, karı gibi kız gibi yargılarla küçümseyen ifadeler kullanıyorsa ilişkinde şiddetle karşı karşıya kalabileceğini aklından çıkartmamalısın.

Sonrasında partnerinin diğer insanlara nasıl davrandığını gözlemlemeli, LGBTİ bireylere ayrımcı tutumlarda bulunuyor ve hayvanlara şiddetin olabileceğini savunuyorsa geçmişinde böyle bir suç işlemişse, senden önceki ilişkisinde partnerine şiddet uygulamışsa ya da sık sık öfke patlamaları geçirip kavga çıkartıyorsa ilişkinde şiddete uğrayabileceğini aklında çıkartmamalısın.

Kendini sürekli bir şeyleri yaptığında partnerinin buna kızıp kızmayacağını düşünürken bulduğunda ya da kendi isteklerinden ve önceliklerinden ödün verirken bulduğunda burada şiddetin işaretlerinin olup olmadığına bakmalısın. Partnerin senden sürekli onunla vakit geçirmeni ailen ve arkadaşlarından izole olmanı beklediğinde ve bunları yaptığında kendini suçlu hissetmene sebep oluyorsa orda şiddetin işaretlerine bakmalı ve kendini şiddetin her türlüsünden korumalısın.

Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı flört şiddetini, “Flört şiddeti, sevgilinin sana karşı fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal ve dijital şiddet içeren davranışlarda bulunmasıdır. Sevgilin, sana karşı şiddet göstererek senin üzerinde egemenlik kurmayı, seni kontrol etmeyi ve gücünü göstermeyi hedefler. Flört şiddeti, bitmiş ya da sürmekte olan heteroseksüel ya da homoseksüel ilişkilerde ortaya çıkabilir.”[1] Şeklinde tanımlamıştır.

Akla hep ilk fiziksel şiddet gelse de yukarıda bahsettiğimiz gibi şiddetin bir sürü şekli olabilir ve hayatın her evresinde karşımıza çıkabilir:

  • Fiziksel Şiddet: Kasten ya da istemeyerek size ve bedeninize zarar vermesi, size bir şeyle saldırması, fırlatması olarak tanımlanıyor ve canınızı acıtmak iz bırakmak zorunda olmadığı gibi herhangi bir yara yapmayabiliyor. Saçınızı çekme, bir yere gitmenizi engelleme, tokat atma, boğmaya çalışma bu şiddetin örneklerindendir.
  • Duygusal Şiddet: Fiziksel bir saldırı içermeyen, tehdit etme, aşağılama, sürekli sizi kontrol etmeye çalışma ya da sizi çevrenizden izole etmeye çalışma gibi etmenleri içerisinde barındıran şiddet türüdür. Ayrılık durumunda kendini öldürmekle tehdit etmek, cinsel ilişkiye girmeyen partnerine kendini suçlu hissettirmek ve bu konuda söylentiler çıkarmak seksüel flört şiddetine girmekle beraber en önemli örneklerindendir.
  • Cinsel Şiddet: Partnerin rızası olmadığı halde cinsel ilişkiye girmek için baskı kurmak onu zorlamak, doğum kontrol yöntemlerini kullanmasını engellemek hatta hayır demek evet demektir diye yorumlayıp partnerinin hayır lafını ciddiye almamak.
  • Dijital Şiddet: Partnerinizin teknolojiyi sizi kontrol etmek için kullanması, sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini istemesi ya da telefonunuzu bilgisayarınızı karıştırması ve bunu yapabilmeyi kendine hak görmesi sonucu oluşan şiddet türüdür.
  • Israrlı Takip: Birisi tarafından sürekli takip ediliyor, mesajlarla rahatsız ediliyor, cep telefonundan aranıyor ve bu durum sizi tedirgin ve güvensiz hissettiriyorsa bu durum ısrarlı takibe maruz kaldığınızı göstermektedir. İstemediğiniz halde hediyeler yollanıyor isimsiz çiçekler alıyorsanız ya da sizinle ilgili daha çok bilgiye ulaşmak için çevrenizdeki kişileri kullanıyorsa ısrarlı takip şiddetine[2] maruz kalıyorsunuz demektir.

   Gustav Klimt – The Kiss(1908)

Bu şiddet türlerini besleyen birçok toplumsal mit bulunmaktadır. Kişisel sınırların bulunmadığı bir ilişki daha özgürdür, şiddeti her zaman erkek uygular, şiddet uygulayan genellikle eğitimsiz insanlardır, erkekler hormonlar nedeniyle cinsel dürtülerini kontrol edemezler gibi hayatımızın her alanında karşılaşabileceğimiz örnekleri mevcuttur.[3]

Tüm bu mitlerin yanı sıra güvenli bir ilişki içerisinde; ilişki içerisinde kendini eşit hissetmeyi, zorunluluktan ya da karşındaki kişiyi memnun etmek için değil kendi istediği için evet demeyi, arkadaşlarından, hayallerinden, hobilerinden ödün vermek zorunda bırakılmamak, kendi hedeflerine ulaşmada desteklendiğini hissetmek gibi olumlu özellikler barındırmaktadır.[4]

Sonuç olarak hayatımızın her evresinde flört şiddetine maruz kalabiliriz ve en önemlisi şiddet barındıran bir ilişkinin sevgi barındırmadığını önceliğimizin kendimiz ve kendimiz korumak olduğunu aklımızın bir köşesinden asla çıkartmamalıyız. Şiddetin ne olduğunun farkına varmalı ve şiddetin tüm psikolojik fiziksel etkileriyle savaşmalıyız.

Edvard Munch- The Dance of Life(1900)

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Case’in editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Bu yazı ilk kez 30 Nisan 2021’de yayımlanmıştır.

Kaynakça

Mor Çatı- Flört Şiddeti , https://morcati.org.tr/flort-siddeti/ Erişim Tarihi (13.04.2021).

Gömleksiz P. “Flört Şiddeti”, https://yakiniliskiler.com/2019/01/27/flort-siddeti/ Erişim Tarihi (13.04.2021).

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (2017) Gençler Arası İlişkilerde Flört Şiddeti [BROŞÜR]. Öztürk N: Yazar

DİPNOTLAR

[1] https://morcati.org.tr/flort-siddeti/

[2] https://yakiniliskiler.com/2019/01/27/flort-siddeti/

[3] https://cinselsiddetlemucadele.org/wp-content/uploads/2017/07/flort-brosur-internet.pdf

[4] https://cinselsiddetlemucadele.org/wp-content/uploads/2017/07/flort-brosur-internet.pdf

This div height required for enabling the sticky sidebar