Hit enter after type your search item

DR. ELİF DUYGU CİNDİK İLE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

/

Teknoloji bağımlılığı son dönemde hızla artan ve özellikle gençler arasında görülen bir bağımlılık türüdür. Sosyal medya platformlarının her geçen gün kullanıcı sayısının artması ve kullanım sürelerinin uzaması günümüzdeki en yaygın bağımlılık türleri arasında görülmektedir. Teknoloji bağımlılığı hakkında merak edilenleri ekibimizden Merve Sancı sizler için Dr. Elif Duygu Cındık ile ele aldı.

1- Teknoloji bağımlığının belirtileri nelerdir? Kişinin teknoloji bağımlısı olup olmadığını öğrenmemiz için kullanılan bir test var mı? 

– Zihnin teknolojik aletler ile aşırı meşgul olması,
– Teknolojik bir aletin olmaması durumunda yoksunluk,
– Teknolojik aletlerin kullanıldığı sürede özellikle endişe, depresyon ve suçluluk,
– Teknolojik aletleri daha fazla kullanabilmek için yakın çevresine yalan söyleme ve bahaneler üretme,
– Sosyal hayattan geri çekilme,
– Teknolojik aletlerin kullanımına bağlı olarak okula ve işe gitmede sorunlar yaşama.
● Evet var, “Young’ın İnternet Bağımlılığı Testi” bu konuda kullanılabilir.

2- Teknoloji bağımlığının bireye dair psikolojik ve fizyolojik etkileri nelerdir?

Psikolojik etkileri:
– Depresyon,
– Suçluluk duygusu,
– Anksiyete,
– Hayat planlarının sekteye uğraması,
– Gerçek hayattan izole olma,
– Zaman kavramının bozulması,
– Yalnız hissetmek,
– Sorumluluktan kaçma
– Kontrol güçlüğü
– Kaçırma korkusu (fear of missing out)
– Özgüven eksikliği

Fizyolojik etkileri:
– Çok teknolojik alet kullanımına bağlı olarak el ve bilekte ağrı/uyuşma
– Boyun ve sırt ağrıları
– Baş ağrısı ( ekrana çok bakmak )
– Uyku düzeninin bozulması
– Kilo alma
– Beden duruşunda bozulma
– Göz bozuklukları

3- Teknoloji bağımlığının çeşitleri nelerdir?

Teknoloji bağımlığının çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

– Oyun bağımlılığı
– Sosyal medya bağımlılığı
– Alışveriş bağımlılığı
– Video – içerik tüketim bağımlılığı
– Açık arttırma ve şans oyunları bağımlılığı

4- Teknoloji bağımlılığından kurtulmak için izlenecek yöntem ve stratejiler nelerdir?

1- Vaktinizi olabildiğince dışarıda geçirmeye çalışın, dışarı çıkın, temiz hava alın,
2- Sosyal çevre çok önemli! Arkadaşlarınızla dışarıda buluşun, birlikte açık hava aktiviteler yapın.
3- Bu bağımlılığa sebep olan ne varsa onları bulun. Bu bağımlılığa ne sebep oluyor? Hayatınızda neleri değiştirirseniz bu bağımlılık azalır? Bunlar üzerine düşünün ve gerekirse bir terapistten destek alın.
4- Sosyal medya / teknolojik alet detoxu yapın. Yoğun olmadığınız bir dönem haftada bir gün hiçbir teknolojik alet olmadan bir gün geçirin.
5- Yeni hobiler edinin
6- Meditasyon / Yoga gibi ruhunuzu besleyecek aktivitelerle uğraşın.
7- İlginizi çekecek kitaplar okuyun.

5- Teknoloji kullanımı konusunda ebeveynlerin izlemesi gereken yollar nelerdir? Güvenli ve kontrollü internet kullanımı becerisi nasıl kazandırılır?

– İyi örnek olmak: Çocuklar söze değil davranışlara bakar ve çocukların ilk örnekleri anne ve babalarıdır. Bu sebeple eğer çocuğunuzun teknoloji bağımlısı olmasını istemiyorsanız aynı şeyi siz uygulamalısınız. Örneğin eve geldiğinizde televizyonu açmak yerine kitap okursanız çocuğunuz bunu gözler ve bilinçaltına kaydeder.
– Doğru yönlendirme: Zamanınızı hangi aktiviteler ile geçirdiğiniz çok önemlidir. Yapacak bir şeyler bulamayan bir çocuk otomatik olarak teknolojik aletler ve oyunlara yönelecektir. Bu noktada aile çocuğu ilgi alanlarına göre aktivitelere yönlendirebilir. ( Bir kursa yazdırmak vb.)
– Sınırlar ve sınırlar!: Çocuğa belli sınırlar koymak önemlidir. Örneğin çocuğa bir tablet verirken sınırsız süre ile değil, belli saatler arasında vermek ve mümkünse bu kuralları esnetmemek çok önemlidir.

6- Çin’deki teknoloji bağımlılığı merkezleri konusunda bizi bilgilendirebilir misiniz? Ülkemizde teknoloji bağımlılığıyla ilgili herhangi bir merkez var mı? Ülkemizde teknoloji bağımlılığını önlemeye yönelik ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Çin’de 632 milyon internet kullanıcısı var ve bağımlılık özellikle gençlerde çok yaygın. Bu insanların çoğu erkek. Pekin’de askeri kamp benzeri bir rehabilitasyon merkezi var ve bu merkez sosyal medya bağımlılarını iyileştiriyor. Burada gençler bol bol sosyal aktivitelerde bulunuyor ve spor yapıyor. Rehabilitasyon merkezinde internet bağımlılığından kurtulmaya çalışan 6 bin hastaya hem ruhsal hem de fiziksel terapi yapılıyor. Kampta kalanların beynine, uyuşturucu bağımlılığından kurtulmaya çalışan hastalar için yapıldığı şekilde elektrotlar bağlanıyor. Türkiye’de ise özellikle Koronavirüs salgını sürecinde sosyal yaşantının kısıtlanması ve evde daha fazla zaman geçirilmesi nedeniyle teknolojik cihazların kullanımında artış yaşandı, ‘teknoloji bağımlılığı’ konusunda Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nden (YEDAM) hizmet almak isteyenlerin sayısı bu dönemde 2 kat arttı. Bağımlı bireylere ve yakınlarına ücretsiz psikososyal destek vermek amacıyla 2015’te kurulan YEDAM, 2019’dan beri yüz yüze görüşme hizmeti verdiği teknoloji bağımlılığı konusunda 500’ü aşkın bireyle sayısız görüşme gerçekleştirdi.

7- Teknoloji bağımlılığı ile ilgili film, dizi veya kitap önerisinde bulunabilir misiniz? Bağımlılıkla ilgili “kendine yardım” kitabı önerebilir misiniz?

Filmler:
– Black mirror
– Sanal Hayatlar
– Catfish
– Nerve
– Surrogates

Kitap:
Teknoloji Bağımlılığı ve Bilinçli Medya Kullanımı – Adnan KALKAN

Dr. Elif Duygu Cindik Sosyal Medya Hesapları

Facebook

İnstagram

Twitter

Youtube

This div height required for enabling the sticky sidebar