Hit enter after type your search item

AV. REMZİ GÜVENÇ KULEN ile GREEN CARD SÜRECİ

/

Her yıl yüz binlerce kişi ABD hayaliyle Green Card’a başvuruyor ancak yaklaşık %2’lik bir kesim hayallerine kavuşabiliyor. Peki Green Card aslında tam olarak ne anlama geliyor ve ne gibi süreçlerden geçerek alınabiliyor? Konuyu, New York’ta avukatlık yapan ve göçmenlik hukukuyla da ilgilenen Remzi Güvenç Kulen ile ele aldık.

1- Öncelikle Green Card’ın temelini değerlendirecek olursak göçmenlik başvurusu ile Green Card başvurusu arasındaki farklar nelerdir ve Green Card ne tür avantajlar sağlamaktadır, bize bunlardan bahsedebilir misiniz?

Av. Remzi Kulen: Göçmenlik başvurusu aslında Green Card başvurusu demek, ama çeşitleri var. En popüler olanlar içinde DV Lottery, evlilik, şirket, ve self petition üzerinden yapılan başvuruları sayabiliriz. Green Card sahipleri, ABD yasalarına göre, ABD vatandaşları için geçerli olan oy hakkı haricindeki hemen hemen bütün yasal haklara sahiptir. En önemli avantajı ABD’de çalışma ve oturma izni sağlamasıdır. Green Card, ABD’nin 50 eyaletinin herhangi bir yerinde yaşama; ABD’ye istediğiniz gibi giriş ve çıkış yapma; kendi işinizi veya şirketinizi kurma; sağlık sigortası, eğitim için devletin sunduğu burs ve öğrenim kredilerine başvurma; daha sonra ABD vatandaşlığına başvurma; eyalet ve federal seçimlerle bağlantılı olarak siyasi kampanyalara katkıda bulunma vs. gibi hakları sağlamaktadır.

2- Green Card başvurusu sırasında eksik ya da hiç belirtilmeyen hususların sonraki aşamalarda düzeltilmesi mümkün müdür? Örneğin kişinin bekar olarak başvuru yapması ancak sonrasında evlenmesi ya da başvururken aile üyelerini belirtmemesi gibi durumlar sürece nasıl etki etmektedir?

Av. Remzi Kulen: Başvuru sırasında eksik bilgi verilmesi durumunda, bunun isteyerek (intentionally) ya da önemli olduğunu düşünmeyerek yapılması iki farklı durum olarak değerlendirilir. Başvuruyu yaparken en önemli kural yalan söylememektir. Değişen veya önceden söylenmeyen durumun sürece etkisi, yapılacak açıklamaların yeterli bulunmasına ve mülakatı yapan göçmenlik memuruna göre değişir.

3- Green Card çekilişinin kazanılması durumunda sonraki aşamalarda başvurucuları neler beklemektedir, mülakat aşamasında ve sonraki aşamalarda yer alan adımlar nelerdir? 

Av. Remzi Kulen: Sonraki aşamalar başvuranın nerede olduğuna göre değişir. Başvuran ABD’deyse I-485 formu doldurması ve gerekli bütün orijinal belgeleri USCIS’e göndermesi gerekir. Başvuran ABD dışındaysa, bu aşamada ilk olarak DS-260 formu doldurulur. Formu doldurabilmeniz için size başvuruda verilen kodu yani Case Number’ı biliyor olmanız gerekiyor. Eğer sizinle birlikte ABD’ye gelecek kişiler varsa, onların da bu formu doldurmaları zorunludur. Başvurunuz ile çekiliş arasında geçen sürede sizinle gelecek kişilere yeni biri eklendiyse, o kişi için de mutlaka form doldurulması gerekiyor. DS-260 formunu internet üzerinden gönderdikten sonra çıktısını da almalısınız. Formunuzu sisteme işledikten sonra, bazı dokümanları sisteme yüklemeniz gerekecek. Eğer belgelerden biri eksik kalırsa, [email protected] adresine durumu açıklayan bir mail yazmanız gerekiyor.

Bir sonraki aşama olan vize mülakatında ise sisteme yüklediğiniz tüm belgelerin orijinallerini ve sağlık raporunuzu bir dosya olarak teslim etmeniz isteniyor. Görüşmeye giderken sizin ve sizinle ABD’ye gelecek kişilerin pasaportlarının en az 6 ay süreyle daha geçerli olması çok önemli.  Mülakatınızdan önce usvisa-info.com sitesine girerek pasaportunuzu teslim alacağınız PTT şubesini seçmelisiniz. Mülakat günü geldiğinde konsolosluk veznesinden Çeşitlilik Vizesi (Green Card) ücreti olan kişi başı 330 ABD dolarını ödemelisiniz. Green Card çekilişi başvurusu ücretsiz olmasına rağmen çekilişi kazananların vize başvurusu için aynı durum geçerli değil.

Mülakat aşamasında göçmenlik memurunun sorularına doğru ve güzelce cevaplamak çok önemlidir.

4- Aşamalardan az çok bahsettik, peki bu aşamalarda ne tarz konularda problem çıkma ihtimali daha fazladır? Örneğin İngilizce’ye yeterli hakimiyetin olmaması ya da kişinin kronik sağlık sorunlarının bulunması başvuru sürecini ne kadar etkilemektedir?

Av. Remzi Kulen: Yasa ve yönetmelikler, katılımcıların lise veya dengi bir eğitim görmüş olmasını veya son beş yıl içinde en az iki yıl eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmalarını öngörmektedir.

“Lise veya dengi” bir eğitim, ABD’de ilk, orta ve lise eğitiminin tamamlanmış olması veya başka bir ülkede A.B.D.’deki lise eğitimine denk resmi tüm eğitimlerin tamamlanmış olması olarak tanımlanır. Sadece resmi eğitim kurumlarından alınan diplomalar kabul edilir. Sertifikalar kabul edilmemektedir. Eğitim ve iş tecrübesiyle ilgili belgeler vize görüşmesi sırasında konsolosluk yetkilisine ibraz edilmelidir.

İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında reddedilecektir ve size ya da aile bireylerinize vize verilmeyecektir.

Mülakat İngilizce dilinde yapılabilir veya tercüman kullanılabilir. Mülakat dilinin vize alımına katkısı olmadığını ifade edebiliriz.

5- Biraz da ABD sınırları içinde geçen süreçten bahsetmek istiyoruz. Öncelikle Green Card aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde ABD’ye gidilmelidir ve gidildikten sonra ABD’de neler yapılması gerekmektedir, bunları hem yasal prosedür hem de günlük hayat açısından değerlendirebilir misiniz?

Av. Remzi Kulen: Verilen vize 6 aylıktır. Vize alındıktan sonra 6 ay içerisinde ABD’ye giriş yapılması gerek, aksi takdirde Green Card hakkı kaybedilebilir. ABD’ye giriş yapıldıktan sonra, Green Card başvuru formunda belirtilen adrese yollanır. ABD’de yaşamak ve çalışmak hakkı ile beraber, ABD’de yaşamasanız da vergi beyannamesi yapma mecburiyeti de doğar.

6- GreenCard ile ABD’ye giden birisinin sonraki süreçte vatandaşlık alabilmesi için sağlaması gereken şartlar nelerdir?

Av. Remzi Kulen: Green Card sahibi göçmenlerin vatandaşlığa geçebilmeleri icin gerçekleştirmeleri gereken şartları özet halinde sıralayalım:

  • En az 18 yaşında olmak: 18 yasin altındaki çocuklar aileleri vatandaş olduktan sonra onlarla beraber vatandaş olabilirler.
  • Belli bir süre ile Green Card sahibi olmak (5 yıl / 3 yıl kuralı): Başvuru sahibinin en az 5 yıl boyunca Green Card sahibi olması gerekir; bu süre Green Card’ı evlilik üzerinden alıp halen kendisine sponsor olan eşi ile evli olan ve beraber yaşayan Green Card sahipleri için 3 senedir. 5 ya da 3 yılın dolmasına 90 gün kala Amerikan vatandaşlığına başvuru yapılabilir.
  • ABD dışında bir defada 180 günden fazla geçirmemiş olmak (180 gün kuralı)
  • Başvuru yapılan eyalette en az 3 ay oturma zorunluluğu: Başvuru tarihi itibari ile en az 3 aydır başvuruyu yaptığınız eyalette oturuyor olmanız gerekir. Yeni bir eyalete taşınanlar 3 ay beklemeden vatandaşlık başvurusu yaparlarsa başvuruları reddedilir.
  • İyi ahlak sahibi olmak: Başvuru sahibinin başvurudan önceki 5 yıl (evlilik üzerinden yapılan başvurularda 3 yıl) süre içinde iyi ahlak sahibi olması gerekiyor. Mahkumiyeti veya ertelenmiş cezası olan kişiler vatandaşlık başvurusu yaparken çok dikkat etmeliler; nitekim ceza hukuku anlamında suç sicile işlenmese veya belli bir süre sonra silinse bile işlenen suçun başvuruda belirtilmesi ve mahkeme kayıtlarının göçmenlik bürosuna sunulması gerekiyor. Daha da önemlisi bazı suçlar niteliği itibari ile başvuru sahibinin Green Card’ın geri alınmasına bile sebep olabilir.
  • Vatandaşlık sınavını geçmek; Vatandaşlık sınavı iki kısımdan oluşuyor: (1) Amerikan Yurttaşlık Bilgisi Testi: Test çerçevesinde göçmenlerden kendilerine Amerikan tarihi ve yurttaşlık bilgisi ile ilgili olarak yöneltilen 10 sorudan en az 6’sına doğru cevap vermeleri bekleniyor. Bu testte sorulacak sorulara Göçmenlik Bürosu’nun web sitesi olan www.uscis.gov adresinden ulaşılabilir. (2) İngilizce Testi: Mülakat İngilizce yapılır. Ayrıca başvuru sahiplerinden sınav görevlisi tarafından yüksek sesle okunan 3 cümleden en az birini hatasız olarak yazması ve üç cümleden en az birini hatasız olarak yüksek sesle okuması istenir. İngilizcesi günlük ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede olan kişiler bu testi rahatlıkla geçebilirler.

7- Pandemi sürecinde ABD hükümeti ülkemizdeki temsilciliklerinde çeşitli önlemler aldı ve almaya da devam ediyor. Bu önlemler Green Card sürecini etkiler mi?

Av. Remzi Kulen: Tabii ki etkiler. Covid sebebiyle süreç normalden daha uzun sürdüğü gibi, şu anda konsoloslukların kapalı olması sebebiyle mülakat tarihi verilememekte ve bu durum hak kaybına neden olabilmektedir. Bununla ilgili açılan davalar hala devam etmektedir.

This div height required for enabling the sticky sidebar