Hit enter after type your search item

AMERİKA’DA HUKUK İLE LL.M & AMERİKA’DA AVUKATLIK

/

Amerika’da Hukuk, LLM, SJD, JD ve PhD başvurularında profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir. Amerika’da Hukuk ekibi pek çok master ve doktora adayına danışmanlık yapmış olup başvuru sürecinde danışanlarına doğru stratejik yönlendirmelerde bulunarak çok sayıda burs, master ve doktora kabulü sağlamıştır. Amerika’da Hukuk ekibi ile LL.M. ve Amerika’da Avukatlık konusunu ele aldık.

1- Amerika’da LL.M. yapmanın faydaları nedir? LL.M. sonrası seçenekler ve süreçleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

LL.M. yapmanın faydalarını anlatmadan önce şunu değerlendirmek gerekir: Kariyer düşüncenizde ABD’de LL.M. yapmak nerede duruyor? ABD’de avukatlık yapmak isterseniz baro sınavlarına girebilmek için LL.M. yapmak ilk seçeneğiniz olacaktır. ABD’de hukuki danışmanlık yapmak isterseniz spesifik LL.M. programı tamamlayarak kendinizi o alanda geliştirebilirsiniz. Akademik anlamda ilerlemeyi düşünüyorsanız LL.M. programları sonrası Doktora eğitimlerine devam edebilirsiniz. LL.M. sonrasında Türkiye’ye dönmeyi düşünenler için de Türkiye’de daha iyi bürolarda iş bulma imkanı anlamına gelebiliyor. LL.M. yapmanın birçok faydası vardır ama bunlar sizin planınıza göre şekillenecektir. Planınızdan bağımsız olarak da temelde LL.M. size Amerikan Hukukuna aşinalık ve güzel bir hukuki İngilizce kazandırır.

2- LL.M. programları ve burs imkanları hakkında bilgi verebilir misiniz? LL.M. başvurularında nelere dikkat edilmelidir? Aranan nitelikler ve belgeler nelerdir?

LL.M. programları Genel LLM ve spesifik LLM programları olmak üzere iki grupta toplanabilir. Genel LLM programları, Amerika’da hukuk kariyeri düşünen Türk avukatlara özellikle tavsiye ettiğimiz ve baro sınavlarına girmelerine olanak sağlayan geniş çerçeveli programlardır. Spesifik alanlardaki LLM programları ise belirli alanlarda uzmanlaşıp program sonucunda Türkiye’ye dönmek isteyen adaylar arasında popülerler. Spesifik LLM programlarından sonra da Amerika’da avukat olarak kariyerinize devam etmeniz mümkün, fakat bu programların ders gerekliliklerinin baro sınavına girmek için gerekli dersleri almaya engel olmadığından emin olmak çok önemli.

Programları yapıları itibariyle de Güz LL.M. programları, Bahar LL.M. programları, online LL.M. ve Hybrid programlar olarak sıralayabiliriz. Güz programları her üniversitenin sunduğu programlarken, diğerleri daha az sayıdadır. Başvuruları planlarken, size en uygun olan programı seçerek başlamak en önemlisidir. Amerika’da Hukuk ekibinden destek isteyen birçok aday Güz LL.M. programlarını tercih ediyor diyebilirim.

LL.M. başvuruları uzun süren bir süreçtir. Planlama yapmak ve başvuru tarihlerine dikkat etmek çok önemlidir. Güz döneminde yüksek lisans programına başlamak istiyorsanız, bir önceki yıldan hazırlanmanız gerekmektedir. Şöyle anlatayım; ABD’nin ilk on sırasındaki hukuk fakültelerinden, 2022 Güz LL.M. programlarına, kabul alabilmek için 2021 Aralık ayında başvuru dosyanızı hazırlamış olmanız gerekmektedir. Tüm başvurular Aralık’ta bitmiyor tabi. Haziran ayına kadar başvuru yapma şansınız var ancak her okul için son tarihleri kontrol etmek gerek.

Aranan belgeler ise şunlardır: LL.B. diploması, ki Türkiye’de herhangi bir hukuk fakültesinden mezun olduğunuzda aldığınız hukuk derecesidir; Niyet Mektubu, başvuru yaptığınız hukuk fakültesine kendinizi anlattığınız yazıdır; Referans Mektubu, sizi tanıyan ve size referans olan üniversite hocanız veya iş vereninizden aldığınız yazıdır, başvurularda genellikle iki tane istenir; Transkript ve GPA, ortalamanız ne kadar yüksek olursa kabul ve burs noktasında o kadar rahat edersiniz; Özgeçmiş, sizin ne kadar kalifiye olduğunuzu gösteren bir öz geçmiş başvuru için oldukça önemlidir. Son olarak İngilizce dil skoru başvurunun olmazsa olmasıdır. Bunlar başvuruların genel çerçevesidir, üniversiteler arasında değişiklik gösterebilir.

3- Amerika için öğrenci vizesi nasıl alınır?

Amerika öğrenci vizesi F-1 vizesidir. Bir LL.M. programına kabul almanızın ardından, okulun göndereceği I-20 formu (bir nevi öğrenci belgesi) ve gerekli diğer belgelerle konsolosluktan başvuru yaparak alabilirsiniz. Öğrenci vizesi, öğrencilik durumuna sıkı sıkıya bağlıdır. Bu sebeple öğrenci vizesinin süresinden çok öğrenci belgenizin geçerliliği önemlidir. Elinizde geçerlilik süresi olan öğrenci vize olmasına rağmen, öğrenciliğiniz devam etmiyorsa ve geçerli I-20 vizeniz yoksa ABD’ye giriş yapamazsınız.

4- Pandemi sürecinin LL.M. başvurularına ne gibi etkisi oldu?

Pandemi döneminde üniversitelerin gelirlerini arttırma ihtiyacı büyüdü. Bu da verdikleri kabulleri ve bursları artırmalarını sağladı diyebiliriz. Ancak eğitimler online olduğu için ABD’de eğitim almak isteyen ve LL.M. eğitim tecrübesinden mahrum kalmak istemeyen adaylar nedeniyle başvurular azaldı. LL.M. eğitim tecrübesinden kastımı şöyle anlatayım:

LL.M. programında dersler interaktif işlenir. Hocanın sadece dersi anlatıp gittiği Türkiye’deki eğitimin aksine, ABD’de dersler öğrenciler açısından oldukça aktif geçer. Dersin öncesinde öğrenciler derse hazırlanırlar ve derste de hocaların sorduğu sorular, öğrencilerin verdiği cevaplar şeklinde ders ilerler. Dersin sonunda soruları ve cevapları toparlayarak hoca dersi tamamlar.

Bu eğitimi online olarak vermek pek mümkün değil. Pandemi, LL.M. programının bu eğitim tecrübesini kötü etkiledi diyebiliriz.

Şunu da eklemem gerekir ki, önümüzdeki yazdan sonra ABD’de işler çok büyük ihtimalle normale dönecek. Aşılama işlemleri tamamlandıktan sonra LL.M. programları da normale dönecektir.

5- LL.M. sonrası iş bulma konusunda ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

LL.M. eğitimi sırasında networking yani iletişim ağını güçlendirmek çok önemlidir. Hukuk fakültesindeki kulüpler, hukuk hocaları, asistanlık yapmak, gönüllü aktivitelere katılmak network için sayabileceğim kaynaklar. Üniversitenin sunduğu kendine has programları olabilir, bunları da takip edebilirler. Ayrıca bulundukları şehirdeki Türklerle tanışmak da faydalı olabilir. Amerika’da iş bulma sürecinde, liyakat kadar girişkenlik ve kendini ifade edebilmek önem taşır. Bu yüzden mezun olduktan sonra işin kendisini bulacağını düşünen LL.M. mezunları hayal kırıklığı yaşayabiliyorlar.

Kısaltması OPT olan Optional Practical Training’in sağladığı çalışma izni fırsatını kaçırmamalılar. OPT, ABD’de en az iki dönem süren lisans veya yüksek lisans eğitimi neticesinde alınan 1 yıl süreli çalışma iznidir. 1 yıllık çalışma izni süresinde buldukları bir iş veya stajı iyi değerlendirmeleri durumunda çalıştıkları şirket onlara sponsor olabilir ve çalışma vizesi olan H1B’ye başvuru yapabilirler. Bu süreçte güzel bir çevre edinip bu çevre üzerinden yine H1B’ye dönüşecek fırsatlar kovalayabilirler.

Avukatlık hayali olanlar baro sınavına hazırlanacaklardır. Zaten o aşamaya geldiklerinde bilmeleri gereken çoğu şeyi öğrenmiş olacaklardır.

6- Amerika’da LL.M. yapmanın Türkiye’de çalışma açısından ne gibi faydaları olur?

Amerika’da Hukuk Master’ı yapmış bir avukatın özel sektörde diğer avukatlara nazaran daha öne çıkacağı aşikardır. Ancak bu çalıştığınız alan ve iş tecrübenize göre değişiklik gösterebilir. Akademik olarak ABD’den Türkiye’ye döndüğünüzde bir denklik sorunu yaşayabilirsiniz. Böyle bir planınız varsa ABD’de tezli bir yüksek lisans planı yaparak ve denklik konusunu, daha öncesinden, YÖK’e danışarak hareket etmenizi öneririm.

Kariyer planından bağımsız olarak LL.M. mezunları hukuki konularda yabancılarla daha sağlıklı iletişim kurabilir ve Türk olmayan kişileri temsilde daha yüksek seviyede güven verebilirler. Amerikan hukukunda bazı konseptlerin farklı olması sebebiyle LL.M. mezunlarının ufku bu tecrübeyi yaşamayanlara göre daha geniş olacaktır.

7- Amerika’da LL.M. yapmak isteyen hukuk fakültesi öğrencilerine ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

İlk vereceğim öneri ortalamalarını yüksek tutmalarıdır. Dünya’nın her ülkesinden buraya (ABD’ye) binlerce, on binlerce başvuru yapılıyor. Aralarından sıyrılabilmek için ortalama çok önemli oluyor haliyle.

Diğer bir önerim de üniversite hayatlarını dolu dolu geçirmeleri olacak. Güçlü bir özgeçmiş kabul komiteleri için iştah açıcı bir belgedir. Sizi okullarına davet etmemek için kendilerini zor tutacaklardır. Web sitemizde bu konu ile ilgili bir blog yazımız var göz atmalarını öneririm.

Bir başka konu da İngilizce. Özellikle TOEFL-IELTS gibi sınavlardan yüksek puanlar alacak kadar iyi İngilizceleri olmalıdır. Bunlar dışındaki konular başvuru sürecinde ele alınmalıdır.

Son olarak da okulu haftada birkaç gün veya sınavdan sınava gidilen bir yer olmaktan ziyade bir iş olarak görmeleri. Amerika’da hukuk eğitimi insanların mesai anlayışıyla ciddi sürdürdükleri ve sürekli ödev yaptıkları bir süreç. Bu sebeple üniversiteden iş hayatına geçişlerdeki disiplin sorunları minimal seviyede. Türkiye’deki eğitimi de bir iş gibi görüp bu şekilde yaklaşmayı alışkanlık edinirlerse Amerika’daki LL.M. hayatına daha kolay uyum sağlayacaklardır.

8- Yüksek ortalama çok önemli ise düşük ortalaması olan adayların şansı yok mudur?

Düşük ortalaması olan adayların şansı yoktur diyemeyiz. Düşük not ortalamasından mustarip birçok aday tanıdım. Hepsiyle güzel başvurular yaptık ve iyi okullardan kabuller ve yüksek oranlarda burslar almayı başardık.

LL.M. başvurusu daha önce saydığım farklı başvuru materyallerinden oluşur. Bir başvuru dosyası bütünsel incelenir. Ortalama da bu dosyadaki unsurlardan birisi. Buradaki dezavantajı diğer başvuru materyalleri ile kapatabilirsiniz. Ortalamanız düşüktür ama özgeçmişiniz oldukça iyidir, referanslarınız sizin başarılarınızı övmüştür, niyet mektubunuzda kabul komitesini etkilemişsinizdir ki onlar da sizi okullarına davet etmek istemişlerdir.

Düşük ortalama LL.M. için engel değil fakat yüksek ortalama işleri kolaylaştırıp burs ve kabul şansını arttırır.

This div height required for enabling the sticky sidebar